Seminarski i Diplomski Rad

Metodika likovne kulture 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: Pedagoški fakultet

METODIKA LIKOVE KULTURE
DEFINICIJA METODIKE
Metodika likovnog vaspitanja i naučna disciplina koja se bavi obrazovanjem i vaspitanjem najmalđih u predškolskih ustanovama i u osnovnoj školi. Metodika teoriskih uopštava praksu likovnog vaspitanja jer označava put i način na koji se odvija neki proces .
PREDMET I ZADATCI
Metodika likovnog vaspitanja ima svoj predmet, taj predmet je nastav likovnog vaspitanja. Zadaci metodike mogu biti opšti i posebni. Opšti proučavaju istoriju, teoriju i praksu prije svega istoriju stare nastave crtanja, posebno izučavaju savramena kretanja u teoriji i praksi. Metodika sadrži dovoljan broj tehničkih i terminoloških podataka na osnovu koji se nastavnik može osloniti.
OPŠTE OBRAZOVNO LIKOVNO VASPITANJE
Opšte obrazovanje vrši se praktično i teoriski. Praktično savladavanje tema i motiva likovnom sredstvima od jednostavno ka složenom problemu, odnosi se na crtanje i slikanje.
PET RAZVOJNIH FAZA NASTAVE
Tehnička i imitativna - pojava industrije zahtijevala je i razvoj obrazovanja radne snage koje će zadovoljiti tehničke potreba. U tom smislu su bile izgrađene metode kopiranja, precrtavanja, geometrijeska i šematsak metoda, stigmografska-vještine ruku urednosti.
Pokret za umjetničko vaspitanje - ova faza izražava potrebu za ljepšim industrijskim obrazovanje. Pokret se pojavio u engleskoj. Tako su nastal e dvije likovne oblasti. Palitehnička nastav crtanja i opšte obrazovna umjetnička nastava. Vremenom se palitehnička nastav prenjela na pedagoški plan. Time je umogućeno uvođenje umjetničkog djela u nastavu.
Psihološka – javlja se u dvadeseton stoljeću pod nazivom stoljeće djeteta. Kerštner je sakupio 30,000 dječijih crteža i utvrdio psihološke zakonitosti. U suštini nastava je bezidejna okrenita je dječijim potrabama i stvaralaštvu.
Faza sadržaja – na konfernciji u Ženevi 1955.g. utvrđena je stoizj nastave i donesena niz preporuka i zaključaka a jedan od njih je da likovne umjetnosti sadrže u sebi vaspitni faktor. Kod nas je nastava crtanja zamjenjena nastavamo likovnog vaspitanje na sastanku pedagoga u Vogošći 1958.g. i usvojene nove ideje savremene nastave.
Faza forme ili likovnog jezika - Nastava likovnog vaspitanja mjenja u nastavu likovne kulture. Sa naznakom na važnost likovnog jezika ili forme gdje se postavlj apitanje kako se gradi crtež, gdje je dominantan likovni jezik.
LIKOVNA ANALIZA DJEČIJEG STVARALAŠTVA
Po fazama koje se javljau u određenim vremenskim periodima prema likovnom izrazu i izgledu dječijeg crteža je crtež zvan šare – škrabanje, drugi crtež predšematska faza, treći – simbolička faza, četvrti predrealistička, peti realističko izražavanje.
Dječje škrabanje - javlja se dva-tri godine razvojem fizičkim i socijalnim funkcija. Šaranje je hotimično i odraz je diječije motorike mišića. Crte imaj oblik koncentričnih krugova.
Crtež i plastika u prvom djetinstvu - Djeca između prve i treće godine života upija svim čulima sasvim nove podatke i sadržaje. Slijedeće likovno sredstvo je linija. Likovni govor riješen linijom nazivamo dječijim crtežom. Prvi dječiji likovno govor nastaje linijim na podu, zidu, namještaju, detonu, pjesku. Ovi crteži su spontani. To je rezultat dječije radoznalosti. Prema tome oni izražavaju duševno stanje : nježnost, grubost, hrabrost, bojažljivost

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!